Cykly vypadávania vlasov a rast vlasov

Anagénna fáza je fáza, v ktorej rastú vlasy.  Fáza anagénu zvyčajne trvá 3 až 7 rokov.  Po tejto fáze nasleduje ďalšia, katagénna, ktorá je prechodná a nakoniec telogénna fáza , ktorá sa vyznačuje vypadávaním vlasov. Tieto fázy sú súčasťou prirodzeného cyklu rastu vlasov.  Ak dôjde k strate 50-100 vlasy denne, to nie je žiadny dôvod na paniku. Táto strata vlasov je normálna a je ukončením telogénovej fázy. Kedykoľvek približne 10% našich vlasov nerastie - sú v pokojovej fáze, a to sa deje rovnomerne po celom povrchu ​​hlavy. Doteraz všetko znie dobre: vlasy rast​ú, potom vypadávajú, ale folikuly si odpočinú a zas budú rásť nové vlasy.​​.
Anagénna fáza však môže podliehať zmenám v dôsledku rôznych faktorov.​ Ak vo vašom prípade trvá fáza anagénu iba 2 roky, je veľmi pravdepodobné, že vaše vlasy prestanú rásť, pretože sa fáza skracuje na úkor telogénu.  
Problém vypadávania vlasov začína, keď je telogénna fáza príliš dlhá alebo viac ako 10% vlasov prechádza do nej. V takýchto prípadoch si ľudia začínajú v​šímať​ zvýšenie vypadávani​a​ vlasov a zníženie hustoty vlasov.​ ​​Rozdiel  medzi vypadávaniu vlasov a stratou vlasov je v tom, že stratené vlasy sa nestíhajú nahradzovať novými.​ 

 

blog3


Dihydrotestosterón (DHT) ​spôsobuje, že​ folikuly sa dost​ávajú​ do telogénovej fázy, zmenš​uje sa​ ich veľkosť a nakoniec ​sa zastaví produkcia ​a rast vlasov. DHT pomaly „zabíja“ folikuly a fáza odpočinku sa stáva trvalou (vlasy jednoducho prestanú rásť z poškodených folikulov).​ V počiatočných fázach dochádza k rednutiu, oslabeniu a zhoršeniu kvality vlasov. Pr​i ​včasn​ej​ liečb​e​, poškodenie folikulov je reverzibiln​é​, inak vlasy zostanú tenšie, rýchlosť rastu sa spomalí, vlasy intenzívne vypadajú. ​Naopak, čím je dlhsia fáza rastu vlasov​,​ t​ý​m ​z​drav​ší ​je fol​ikul​​ a vlasy s​ú​ pevn​é​,​ ​leskl​é​ a pružné. Je potrebné poznamenať, že obvykle asi 85 - 90% všetkých ​vlasov je v štádiu aktívneho rastu, 1 - 2% - v prechodnej fáze a 10 - 15% - v pokoji. Podľa štúdií ​odpovedá​ hromadná strata vlasov (alopécia) zmene vyššie uvedeného pomeru. Jednoducho povedané, vlasy sa zač​​ínajú intenzívne ​oslabovať​, keď sa percento ​vlasov vo fáze anagénu a katagénu znižuje, zatiaľ čo percento telogénnych vlasov sa zvyšuje. V tomto prípade je často možné si všimnúť, že každá nová generácia vlasov sa líši vo vlastnostiach (hrúbka, farba a potenciálna dĺžka) od predchádzajúcej (sú tenšie, tenšie a vyblednuté).​ 
 Účinok Milva produktov ​spočíva v skrátení​ odpočinkov​ej ​fáz​e​ a prebudeniu folikulov k zdravémurastu.

Pokúsili sme sa pre vás graficky znázorniť porovnanie zdravého a skráteného cyklu rastu vlasov na následujúcich obrázkov. Zdravý folikul produkuje vlas približne 6 rokov, potom vlas vypadne, folikul si odpočinie a cyklus sa opakuje. Poškodený folikul má kratší rastový cyklus a postupne sa dostane do stáleho spánku. 
 
blog3b

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie